BDAR
Close

Studentai gilinosi į asmens duomenų apsaugos subtilybes

Data

2021 12 07

Įvertinimas
1
image_2021-12-07_163520.png

Nacionaliniame bendrųjų funkcijų centre lankėsi Socialinių mokslų kolegijos trečio kurso studentai, kuriems buvo pristatyta, su kokiais asmens duomenų apsaugos iššūkiais kasdien susiduria beveik 500 darbuotojų turinti įstaiga. 

„Šiame sparčiai besikeičiančiame skaitmeniniame amžiuje kiekviena organizacija privalo užtikrinti teisę į asmens duomenų apsaugą. Tuo tarpu kasdien susiduriame su daugybe galimų pavojų. Pavyzdžiui, aplaidus asmens duomenų atskleidimas, asmeninės informacijos nutekėjimas, virtualios asmens tapatybės vagystės ir pan. Visa tai gali sukelti reputacines ir finansinės rizikas. Ne veltui asmens duomenys vis dažniau vadinami dvidešimt pirmojo amžiaus auksu“, - kalbėjo NBFC direktorė Valė Kulvinskienė.

Domėjosi – kas yra ir kas nėra asmens duomenys
NBFC asmens duomenų pareigūnė Birutė Vyšniauskaitė-Atroškienė pasakojo, kad studentai domėjosi teisinės asmens duomenų apibrėžimo sąvokos subtilybėmis.

„Asmens duomenys yra vardas, pavardė, namų adresas, elektroninio pašto adresas, asmens tapatybės kortelės numeris, buvimo vieta ar kiti duomenys, pagal kuriuos galima nustatyti asmens tapatybę“, - pasakojo asmens duomenų pareigūnė. 

Tuo tarpu asmens duomenys, kurių anonimiškumas užtikrintas taip, kad asmens tapatybė negali arba nebegali būti nustatyta, nebelaikomi asmens duomenimis. 

Žmogiškasis faktorius – dažna silpnybė 
Statistika rodo, kad didžioji dalis duomenų apsaugos pažeidimų kyla būtent dėl žmogiškojo faktoriaus, kai duomenys yra atskleidžiami neatsižvelgiant ar nežinant to, ką iš tiesų organizacija gali atskleisti, ar tiesiog supainiojus gavėjo elektroninio pašto adresus siunčiant jautrią informaciją. 

„Įprastai darbuotojas turi būti supažindinamas su taisyklėmis, kokius duomenis ir kam galima atskleisti, arba kuriais atvejais reikia kreiptis į atsakingą už duomenų apsaugą asmenį. Nesivadovaujant ar paprasčiausiai neišmanant šių taisyklių, pažeidimai labai tikėtini“, - studentams kalbėjo asmens duomenų pareigūnė.

Darbuotojų teisės
B. Vyšniauskaitė-Atroškienė pasakojo, jog bendrasis duomenų apsaugos reglamentas taip pat numato, kad asmens duomenis tvarkanti organizacija turi užtikrinti darbuotojų teisę gauti informaciją apie savo asmens duomenų tvarkymą, susipažinti su savo asmens duomenimis, kurie yra saugomi, prašyti ištaisyti neteisingus, netikslius ar neišsamius asmens duomenis. 

„Jūs taip pat galite prašyti ir organizacija turi užtikrinti, jog bus ištrinti jūsų asmens duomenys, kurių nereikia arba kurie tvarkomi neteisėtai. Galite nesutikti, kad jūsų asmens duomenys būtų tvarkomi rinkodaros tikslais, arba nesutikti, kad būtų tvarkomi bet kokie su jūsų konkrečiu atveju susiję asmens duomenys“, - studentams pasakojo NBFC asmens duomenų pareigūnė.

Praktinių pavyzdžių svarba
„Studentai kasdien gauna milžiniškus kiekius teorinės medžiagos. Todėl stengiamės juos supažindinti ir su jos pritaikymu darbinėse situacijose. Džiaugiuosi, kad šiandien jie galėjo sužinoti, su kokiais kasdieniais iššūkiais susiduria asmens duomenų pareigūnas“ – kalbėjo Socialinių mokslų kolegijos studentus atlydėjusi dėstytoja Indrė Zagreckienė.

---
NBFC nuolat bendradarbiauja su aukštojo mokslo įstaigomis. Šiais metais tai jau trečias susitikimas su studentais. Įstaiga turi pasirašiusi bendradarbiavimo sutartis su Vilniaus ir Kauno kolegijomis. Šiuo metu NBFC praktiką atlieka beveik 10 šių kolegijų studentų.